BAŞKANIN MESAJI

Değerli Ziyaretçimiz, 
Hoş geldiniz,

    Bizleri daha yakından tanımak üzere bulunmuş olduğunuz web sayfamızı ziyaretiniz için size teşekkür ediyorum. Burada, 1987 yılında Türkiye’de üç kişi ile başlayan, bugün binlerce çalışanıyla, 5 kıtada 30‘a yakın ülkede ve binlerce projeye değer katan 37 yıllık yolculuğumuzdan sizlere bahsetmek istiyorum.  

    Bilgi çağının henüz başlamadığı yıllardı… Türkiye’de ilk Fiber Takviyeli Beton (GRC) üretmek için yüzde 100 yerli sermaye ile FİBROBETON şirketini kurduk. İngilizler’in Pilkington-Cem-Fil firmasından know-how aldığımızda, dünyada o tarihlerde en güçlü mimari akım olan ‘Neo Klasik’ akıma uygun dış cepheler için FİBRODEKOR® malzemeler üretmeye başladık; Türkiye’de var olmayan GRC sektörünün temelini attık ve sektörün oluşmasına öncülük ettik

    90’lı yılların ilk yarısında dünya GRC üreticileri yalın kat çelik karkaslı cephe panelleri ile kaplama yapmaya henüz yeni başlamışlarken, bizler de dünya ile eş zamanda FİBROBETON® Çelik Karkaslı Cephe Kaplama Panelleri üretimimizi başlattık; ülkemizde onlarca prestijli binanın cephesini aynı sistem ile kapladık. 

    1995 yılında dünya GRC sektöründe yepyeni bir çığır açtık, bu alanda dünyaya öncülük ettik. Enerji maliyetlerinin yükselip, yapılarda ısı kaybının yeni yeni önem kazandığı yıllardı. Hem ısı kayıplarını önleyen, hem de işçilik kayıplarını azaltan; tabliyeden-tabliyeye tek parça, istenirse içerisinde pencere boşluğu da bırakılabilen ve 9 şiddetinde depreme dayanıklılığı test edilmiş, her anlamda verimli FİBROFOMBETON® adlı ürünümüzü geliştirdik; tüm dünyada FİBROBETON Türkiye olarak patentimizi tescil ettirdik.

    Yurt içinde ve dışında FİBROFOMBETON® ile kaplanmış yüzlerce yapıyla beraber, dünya GRC ve yapı sektörleri FİBROBETON’u tanımış ve ürünlerimiz ile tercih edilen bir firma olmaya başlamıştık. 2001 yılından itibaren günümüze kadar, önemli uluslararası organizasyonlardan bu patentli ürünümüzle hem şirketimiz, hem de birçok projemiz ödüllerle onurlandırıldı.

    1997 yılında ABD’de FİBROBETON ürünlerini pazarlayan FİBROCON PRECAST®- USA şirketimizi, BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) içinde ilk olarak 2003 (*) yılında Kazakistan’da üretim yapan FİBROBETON KZ® ortaklığını kurduk. Bilahare 2010 yılında bu ortaklığımızı sonlandırıp, 2013 yılında Rusya’da FİBROBETON-RU’yu kurduk.

    Dünya ile rekabette önde olmak için teknolojik yatırımların önemini bildiğimiz için 2011 (*) yılında FİBROBETON Düzce üretim tesisimizi açtık. Toplam 127.000 m2’lik alanda, birinci fazında 24.000 m2 kapalı alanı ile üretime başlayan tesisimiz, büyüklüğünün ve yıllık 400.000 m2 üretim kapasitesinin yanı sıra, en gelişmiş GRC teknolojisi ile donatılmış entegre tesistir. 2017 yılından itibaren kendi sektöründe ilk ve tek, Türkiye tüm sektörler genelinde 350. ARGE merkezi olarak, takipçisi olduğumuz yenilikçi ürünler geliştirme arayışımız, kurulduğumuz günden itibaren bir gün dahi duraksamadan devam etmektedir.

    1987’den bu güne dünyada sektörümüzün lideri olduk. Bununla birlikte hiçbir zaman yaptıklarımızla yetinmedik, artık duralım demedik. Bu sorumluluk bilinci ve sürdürülebilirliğe olan inancımızla, üründen-hizmette kadar, ARGE ve İNOVASYON’dan hiç ayrılmadık. Hep araştırdık, geliştirdik ve daha kaliteli üretim için çalıştık; farklı olanı, verimli olanı bulduk. 

    Yenilikçi ürünlerimizle, know-how ve patentlerimizle, çözüm odaklı know-how’larımızla ve çizimden-çözüme hizmet anlayışımızla; USA’dan Moğalistan’a, İngiltere’den Mozambik’e kadar, dünya çapında tasarımcı ve mimarların hayallerini gerçekleştiriyor, ‘yapılarına değer katmaya devam ediyoruz.

    Ülkemizin dinamizmine ve büyümesine olan inancımız ile inovasyonlar, tasarımlar ve sistemler geliştiriyoruz. Isı yalıtımlı, ses geçirmez, mermi geçirmez, bombadan, depremden etkilenmez, yüksek ısı dayanımlı, ışık geçiren gibi çarpıcı özelliklerde ürünler geliştiriyor ve çeşitlendiriyoruz. Bu yenilikçi yaklaşımları, FİBROBETON’u sektöründe ayrıştıran ve güçlü kılan temel özelliğidir.

    İncelediğinizde sizin de göreceğiniz gibi; ısı yalıtımlı, depreme dayanıklı, tabliyeden-tabliyeye FİBROFOMBETON®’un yanı sıra, özel tasarım uygulamaları için geliştirdiğimiz FİBRO-MULTİFORM®’u, yüksek performanslı FİBRO-M®’i, FİBROBETON lameller ile FİBROFILL®’i , güneş kırıcı FİBROLIGHT®’dan kendini temizleyen beton cepheler için FİBRO-T® ürünümüzü, alüminyum cephe paneli üzerine brüt beton görünümlü kaplama FİBROCEPHE®/FİBROPANEL®i, dokulu yüzeylerden oluşan FİBROSTONE®’dan ışık geçiren FİBRO-TRANSBETON PXL®’na ve 3D GFRG iç mekân duvar panelleri FİBRONİT®’e kadar, her biri alanında devrimsel özellikler taşıyan ürünler geliştirdik. Futuristik dizaynlarda ve özel formların yapımında, alternatiflerin çok ötesinde, her zaman en yeniyi, en verimliyi, en kaliteli ürünlerimizi dünya tasarımcılarına çözüm olarak sunuyoruz.

    2014 yılından bu yana da, İspanya’nın 133 yıllık geçmişe sahip peyzaj ve şehir mobilyası üretiminde dünya devi Escofet’in Türkiye distribütörüyüz. Yolculuğumuzun tam bu aşamasında, ne mutlu bize ki FİBROBETON’un 37. yaşını kutluyoruz. Bu kutlamayı anlamlı kılan ise, 5 kıtaya ürün ve hizmet ihracatı ile ‘’Dünya GRC Üretiminin Merkez Üssü’’ konumunun, FİBROBETON Düzce tesisleri olduğu hakkının teslim edilmiş olmasıdır. Gelinen bu nokta Türk girişimcilerinin başarma azmi, inancı ile Türk mühendisinin bilgi birikimi, zekâsı ve Türk işçisinin çalışkanlığı ile gerçekleştiğine inanıyorum. Bu inançla, hedeflerimizi her zaman yüksek tutuyor ve başarmak için çok çalışıyoruz.

    Gelişen, büyüyen ve sürdürülebilir bir çizgide, 37 yıldır durmaksızın ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasına katkıda bulunuyoruz. Sosyal sorumluluğumuzun gereği, eğitimli ve yetişmiş iş gücüne katkılarımızı artırarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bu vesile ile huzurunuzda; emekleriyle FİBROBETON’u dünya pazarında liderliğe taşıyan FİBROBETON Ailesi’nin tüm fertlerine ayrı ayrı teşekkür ediyor, sevgilerim ve en içten duygularımla kucaklıyorum.

    Tabii ki, yapılarına değer katacağımıza inanan ve işlerini bu güvenle bize teslim eden binlerce yatırımcımıza, dünya ölçeğindeki mimarlarımıza, müteahhitlerimize ve iş ortaklarımıza ayrı ayrı olmak üzere, bizim bugünlere ulaşmamıza sağladıkları destek için teşekkürlerimi sunuyorum.

    Güven, adalet, sevgi ve saygı temelli anlayış doğrultusunda, iyi niyetli birlikten doğacak bir güçle, başaramayacağız hiçbir şey olmadığına inanıyorum. Daha güçlü ve daha mutlu yarınlar, kısaca daha güzel bir dünya için, birlikte hiç durmadan çalışmaya ve üretmeye, yapılara değer katmaya devam edeceğiz.

2024 yılının tüm dünyaya ve ülkemize iyilikler ve güzellikler getirmesini diliyorum.

Saygı, selam ve sevgilerimle

Dündar Yetişener
Yönetim Kurulu Başkanı