FİBRO-T®

KENDİNİ TEMİZLEYEN BETON CEPHELER

ÇİMSA’nın stratejik işbirliği ile geliştirdiğimiz FİBRO-T®, çimentonun yapısındaki nano parçacıkların etkisiyle kendini ve çevreyi temizleme özelliğine sahip cam lifi takviyeli beton (GRC-CTB) panel sistemidir. Malzeme, hem organik (CO, VOC, metil merkaptan, organik klorür bileşikleri, asetaldeyit formaldehit vb.) hem de inorganik (NOx, SOx, NH3) kirleticileri yüzeyinde bağlar ve tuz haline getirerek tutar. Yağmurla çözünen tuzlar panellerin üzerinden akarak hem havayı hem de panellerin üzerini temizler. Ayrıca, ortamdaki NOx miktarını da %33 oranında azaltır. FİBRO-T® panelleri Türkiye’de ilk defa 2013 yılında TÜPRAŞ projesinde uygulandı.
 

TASARIM ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

FİBRO-T® kaplamalı dış cephelerin üzeri yağmur döngüsü ile sürekli olarak temiz kalmakta ve uzun yıllar beyazlığını muhafaza etmektedir. Sistemin sağladığı tasarruf miktarı, havayı temizlemesi ve daima yeni bir cephe algısı yaratması ile inşaat dünyasında son yıllarda geliştirilen çevre dostu ve yenilikçi bir yapı malzemesidir.

UYGULAMA ALANLARI

Çok katlı binalar, iş merkezleri, oteller, modüler yapılar, prefabrik bina cepheleri vb. alanlarda kullanılmaktadır. Yoğun emisyon sonucu kirliliğin yoğun olduğu şehir merkezleri, sanayi bölgeleri gibi yerlerde hava kirliliğinin önlenmesinde etkilidir.

DAHA FAZLA BİLGİ ALIN

KENDİNİ TEMİZLEYEN BETON CEPHELER hakkında daha fazla bilgi almak ve uygulama alanlarınız hakkında projeler için bize ulaşın.