MİMAR İBRAHİM TÜTENYURD

ÖNEMLİ VE VAZGEÇİLMEZ

Fibrobeton deyince aklıma ilk gelen, yaratmak istediğimiz yapı kimliğini yansıtabilecek çözümlerin günümüz teknolojisi ile buluşması oluyor. Biz mimarlar, yatırımcıları doğru yönlendirmeyi misyon ediniriz; bu bizim için vazgeçilemez bir görevdir. Peki mimarın sunmak istedikleri nelerdir, tasarımını yaparken neleri aramaktadır? Yapının özelliği itibariyle ona nasıl bir kimlik vermelidir? Yapıya kimliğini verecek olan giysi nasıl olmalı, mimar bu giysiden neler beklemelidir? Bu giysinin; yapının zaman içindeki statik davranışları ile senkronize olması, su yalıtımı ve ısı yalıtımı görevini çok iyi bir şekilde üstlenmesi, gürültü kontrolü kapsamında belli akustik değerler ile gerekli ses yalıtımına katkı sağlaması, zaman tasarrufu sağlayarak çok kısa bir zamanda monte edilebilmesi, ekonomik ve yüksek kalitede olup, yıllar içerisindeki bakım maliyetinin en düşük seviyelerde kalabilmesi, vazgeçilemez şartlardandır.

 

Fibrobeton, bütün fiziksel özellikleri bir araya getiren prekast ürünleri geliştirmekte ve meri yönetmelikler çerçevesinde mimarların ve yatırımcıların beklentilerine cevap verebilecek ürün çeşitliliğini de artıracak AR-GE çalışmalarını kesintisiz yürütmekte olan, sektörün en önemli ve vazgeçilemez firmalarının başında geliyor. Ürünlerinde oluşturduğu çeşitlilik, biz mimarların tasarım aşamasındaki çözümlerimize ışık tutan ve bizi esnek çözümlere yönlendiren en önemli unsur ve tasarım sürecine katkıları yadsınamaz. Öte yandan tasarımcıları ve yatırımcıları üretim alanına davet ederek onların malzeme hakkında daha detaylı ve doğru bilgilenmelerini sağlıyor ve bu ön yargıların kırılmasına da yardımcı oluyor. Mimar ve yatırımcıların malzeme çeşitliliğini görmeleri ve üretim aşamalarına tanıklık etmeleri, kullanım alanlarını kendi ihtiyaçlarıyla örtüştürerek yeni çözümler oluşturmalarına büyük bir katkı sağlıyor.

1989 yılında Fibrobeton ile yolumuz kesiştikten sonra birçok projemizde aradığımız çözümlerin kaynağı oldular. Esnek tasarım olanakları ve gelişen teknoloji ile birlikte önümüzdeki dönemlerde de favorilerim arasında yer almaya devam edecekleri kesin.

 

Diğer Mimar Yorumları