YÜKSEK MÜHENDİS / MİMAR AHMET VEFİK ALP

YARATICILIKLARINI KUTLARIM

Binalar konuşan varlıklardır, bizlere mesajlar gönderirler. Bu işlevlerini geometrik formlarıyla, cephe düzenleri ve kaplamalarıyla yaparlar. Ingilizce “Glass Reinforced Concrete” olarak tanıdığımız cephe kaplama ve süsleme malzemesi hafifliği, yapım hızı, uzun ömrü, yalıtım imkanlarının yanı sıra özgün cephe düzenlemeleri ve dokuları oluşturmada da geniş ufuklar açmıştır.

Bina yapımında plastik malzeme, diğer bir deyişle kaliba dökülüp istenilen formu alarak sertleşebilen malzeme beton olmuştur. Heykel gibi işlenebilme özelliği onun cephe malzemesi olarak da kullanılmasına imkan vermiş, ancak “çıplak beton” olarak adlandırdığımız bu sistem nem ve isi yalıtım sıkıntıları nedeniyle kısa ömürlü olmuştur.

GRC plastik cephe malzemesi, betonun eksilerini artıya çevirebilmiştir. Ülkemize bu malzemeyi tanıtan Fibrobeton ise bu ürünü daha da geliştirerek her geçen gün yeni açılımlar gerçekleştirmiştir. Faaliyet alanını sınırlarımız dışına da taşıyan bu firmayı ve yaratıcılıklarını kutlarım. Fibrobeton ile bina cepheleri sanatsal boyut kazanabilmekte, konuşabilmekte, bize anlamlı mesajlar gönderebilmektedir.

Diğer Mimar Yorumları