FİBROBETON’dan Ödül Rekoru : 3 Dalda 3 Ödül (IGRCA MERIT AWARD)

FİBROBETON’dan Ödül Rekoru : 3 Dalda 3 Ödül (IGRCA MERIT AWARD)

FİBROBETON’dan Ödül Rekoru : 3 dalda 3 ödül (IGRCA MERIT AWARD) Dünya GRC (fiber takviyeli beton) sektörüne en büyük katkıyı yapan: - En başarılı Firma: Fibrobeton - En başarılı Kişi: Fibrobeton Kurucu Onursal Başkanı Ayhan Babacan - En iyi proje: Capital Hill / Fibrobeton Fiber takviyeli beton sektöründe Türk firması Fibrobeton “sektöre yaptığı katkılarla” tam 3 dalda birden ödül alarak dünya çapında büyük bir başarıya imza attı.

1966 yılında kurulan ve dünya çapında 20 ülkeden GRC (Fiber takviyeli beton) üreticilerinin üyesi olduğu Uluslararası Fiber Takviyeli Beton Birliği’nin (IGRCA - International Glassfibre Reinforced Concrete Association) İstanbul’da toplanan 16. Dünya Kongresi’nde verilen 3 ödülün 3’ ünü de Fibrobeton aldı. İstanbul Point Otel Taksim’de 4-8 Eylül tarihleri arasında düzenlenen kongreye Çin’den ABD’ye, Avusturalya’dan Dubai’ye kadar çeşitli ülkelerinden 150 delege katıldı.

Birlik Başkanı İngiliz üretici Robert Faulding başkanlığındaki kongrenin ilk iki gününde fiber takviyeli beton alanındaki pazarlama, tanıtım ve teknoloji girişimleri konuşuldu ve sektörün geleceği tartışıldı. Birliğin 3 yılda bir toplanan dünya kongresinde bu kez İstanbul’da buluşan katılımcılar, her seferinde olduğu gibi gene 3 ayrı dalda ödül (IGRCA MERİT AWARD) için yarıştılar.

En başarılı firma ödülünü sektöre sağladığı katkılar nedeniyle Fibrobeton aldı. En başarılı kişi dalında ise iki kişi birden ödüle layık görüldü. İngiliz Ian Morison, GRC sektörüne ömrü boyunca hizmet vermesi nedeniyle, Fibrobeton Kurucu Onursal Başkanı Ayhan Babacan ise Fibrobeton ’un çeyrek asırda sektörde dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline gelmesi nedeniyle ödül aldı.

En başarılı proje ödülü için Afrika’dan Çin’e kadar dünyanın farklı noktalarındaki projeleriyle 5 ayrı firma yarıştı. Yapılan oylama sonucunda proje ödülünü de dış ve iç cephesi Fibrobeton tarafından kaplanan dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in tasarımı Moskova’daki Capital Hill ile yine Fibrobeton kazandı. NEDEN FİBROBETON? Fibrobeton, · Geliştirdiği patentli inovatif ürün çeşitleri, · Dünya çapında gerçekleştirdiği dış cephe kaplamaları ve · Yaşanan ekonomik krize rağmen yatırımını sürdürerek bu yıl Düzce’de tek çatı adlındaki dünyanın en büyük, en teknolojik entegre tesisini açmasıyla dünya GRC sektörüne en çok katkıda bulunan en başarılı firma ödülünü aldı.

Yaklaşık çeyrek asırlık bir kuruluş olan Fibrobeton ‘un dünya çapında 4 kıtada 20 den fazla ülkede 2.500’ü aşkın projede 3.500’ün üstünde binanın cephesinde imzası bulunuyor. Tüm dünyada kullanılan patentli GRC teknolojisine sahip olan Fibrobeton, dünyaya sadece ürün değil, know how ve patent de satıyor. Fibrobeton ayrıca son dönemde gerçekleştirdiği; Dünyaca ünlü Mimar Zaha Hadid’in projesi Capital Hill, Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi gibi simge yapılarıyla İstanbul’u Antalya’ya taşıyan Mardan Palace, İstanbul’un en yüksek binalarından 55’er katlı Anthill ikiz kuleleri, Astoria ve İstinye Park gibi AVM ve Rezidans projelerinde başarılı GRC dış cephe kaplamalarıyla ödüle değer bulundu.

Fibrobeton’un en başarılı firma seçilmesinde gerçekleştirdiği yeni yatırım da etkili oldu. Dünyanın en büyük entegre GRC tesisi olan Fibrobeton - Düzce, 50 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 127 bin metrekarelik alanda yer alıyor. Kapalı alanının 22 bin metrekarelik birinci fazı üretime başlayan tesis tamamlandığında yılda 600 bin metrekarelik üretim kapasitesine ulaşacak. 24 yılda 20’yi aşkın ülkeye ürün ve teknoloji satan Fibrobeton, yeni entegre tesisiyle, Johannesburg’tan, Yeni Delhi’ye kadar dünyanın en uç noktalarına Türkiye’den ihracat yapacak.

NEDEN AYHAN BABACAN? Fibrobeton Kurucu Onursal Başkanı Ayhan Babacan ise; Bugün binlerce kişinin istihtam edildiği, milyonlarca dolarlık fiber takviyeli beton sanayi kolunun Türkiye’ye gelmesine ve pazarın oluşmasına öncülük etmesi; 1987’den bu yana bu alanda sürdürdüğü AR- GE çalışmalarıyla dünya GRC sektörüne ısı yalıtımlı Fibrofombeton® gibi yeni ürünler kazandırması, Fibrobeton- Multiform® gibi yeni teknolojiler geliştirmesiyle dünya GRC sektörünün gelişimine katkıda bulunan kişi ödülünü aldı.

Babacan, hep bugünden geleceğe bakan sürekli yeni fikirler, yenilikler peşinde yorulmadan koşan maratoncu kişiliğiyle, dünya GRC sektörüne çok önemli katkılarda bulundu. 82 yaşındaki Babacan şirketin merkezindeki kaptan köşkünde, yaratıcı fikirleriyle yeni ürünler ortaya koymak için hala ilk günkü heyecanı ile çalışıyor… NEDEN CAPİTAL HILL? Masal ev, gerçek oluyor…

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tasarımı ‘’yirmi birinci yüzyılın masal evi’’ olarak tanımlanan Moskova’daki Capital Hill projesi tüm dış ve iç cepheleri Türk firması Fibrobeton tarafından kaplanarak gerçek yaşama kavuşuyor. Proje için yaklaşık 1.100 adet panel, her biri için farklı kalıp üretilerek imal edildi. Binlerce metrekare yapı kabuğu Türkiye’deki Fibrobeton tesislerinde üretilerek Moskova’ya taşındı.

Bir Rus işadamının kışlık konutu olacak yapı, Moskova civarındaki Barvika Ormanları’nda bölgenin topografik yapısından esinlenerek tasarlanmış. Türk Müteahhitlik firması Ant Yapı tarafından inşa edilen projeye, Fibrobeton, projenin yayınlanmasından bir ay sonra dâhil oldu. Cephenin ana malzemesi olan GRC, üretim serbestliği ve esnekliği, tasarım kolaylığı, rüzgâr, kar ve A1 yangın dayanımı ile bu projenin uygulanabilmesi için “olmazsa olmaz” özellik taşıyor.

Akışkan, farklı bir geometrik yapıya sahip olan projede tüm cepheler Fibrobeton’un geliştirdiği Fibrobeton-Multiform® Teknolojisi ile başarıyla tamamlanıyor. Dünya mimari çevrelerinde uygulanabilirliği tartışılan projenin bugün ulaştığı başarılı nokta, İstanbul’da toplanan dünya GRC uygulayıcıları tarafından da büyük beğeni kazandı ve en iyi proje seçildi.

Hadid & Fibrobeton = Sınırsız tasarım özgürlüğü Capital Hill ve Fibrobeton buluştu. Mimari tasarımda sınırları kaldırmak için yola çıkan Fibrobeton, geliştirdiği Multiform® Teknolojisi ile Hadid’in engin hayal gücünü gerçeğe çevirmeyi başarıyor. Ve günümüz dünyasında artık masallar da gerçek oluyor.

Diğer Haberler